Ugoda rozwodowa

Ugoda rozwodowa, czyli ugoda w postępowaniu o orzeczenie rozwodu

Rozwód w polskim systemie prawnym

Instytucja rozwodu uregulowana jest w przepisach ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Orzeczenie rozwodu przez sąd rozwiązuje zawarty uprzednio przez kobietę i mężczyznę stosunek prawny małżeństwa. Instytucja ta ma na celu rozwiązywanie związków faktycznie martwych, w których brak jest – przykładowo – współdziałania dla dobra rodziny, wzajemnej pomocy, wspólnego życia czy wierności. 

Z punktu widzenia podstawy prawnej rozwiązania małżeństwa nie ma w zasadzie znaczenia, czy do zaistnienia przesłanek do orzeczenia przez sąd rozwodu doszło w sposób przez którąkolwiek ze stron zawiniony. Znaczenia nabiera to jednak w sytuacji, gdy orzeczenia rozwodu żąda małżonek wyłącznie rozpadu małżeństwa winny. Wówczas drugi małżonek, o ile działa z pobudek zasługujących na uwzględnienie, jest w stanie uniemożliwić prawne rozwiązanie stosunku małżeństwa przez sąd. 

Co istotne, przepisy polskiego prawa rodzinnego nie realizują koncepcji tzw. bezwzględnych przyczyn rozwodowych, których zaistnienie przesądza o uwzględnieniu żądania orzeczenia rozwodu. 

W polskim porządku prawnym orzeczenie rozwodu możliwe jest, gdy dojdzie do ustalenia przez sąd, iż zaistniał zupełny oraz trwały rozkład pożycia małżeńskiego, a jednocześnie nie zachodzą tzw. negatywne przesłanki rozwodu, które pomimo rozkładu pożycia małżeńskiego wykluczałyby możliwość orzeczenia rozwodu. Co istotne, pozytywne przesłanki rozwodowe – rozkład pożycia w sposób zupełny i trwały – zaistnieć muszą łącznie. 

Czym jest ugoda w sprawie rozwodu?

Podstawowy cel realizacji postępowania mediacyjnego w sprawach o rozwód stanowi oczywiście pojednanie się małżonków czyniące następczo postępowanie sądowe w sprawie orzeczenia rozwodu bezprzedmiotowym. Jednakże, nawet w przypadku, gdy realizacja podstawowego celu jest już niemożliwa, przystąpienie do mediacji pozwala małżonkom na osiągnięcie wielu innych korzyści związanych z możliwością samodzielnego uregulowania pozostałych kwestii między nimi, w tym także dotyczących dzieci oraz spraw majątkowych, zamiast pozostawiać je jako nierozstrzygnięte, co oznaczać będzie późniejszą konieczność podporządkowania się arbitralnym decyzjom sądu.

W sprawach o rozwód, w związku z realizacją zasady koncentracji, rozpatrywane są także inne istotne sprawy dotyczące założonej przez osoby decydujące się na rozwiązanie małżeństwa rodziny, które uregulowane zostać mogą w trybie zawartej przed mediatorem ugody. Lista takich spraw, natury zarówno osobistej jak i majątkowej, wymieniona została przez ustawodawcę enumeratywnie w treści art. 445 KPC. 

Kancelaria Prawa i Mediacji

LexPoland Legal

Zapraszamy do kontaktu: kancelaria@lexpoland.com