Separacja w polskim porządku prawnym jest instytucją stosunkowo młodą. Podstawa prawna separacji pojawiła się wraz z implementacją przepisów obowiązujących od 16.12.1999 r. Podstawą argumentacyjną dla ich wprowadzenia było wówczas przede wszystkim chęć zaistnienia alternatywy dla instytucji rozwodu, do którego część społeczeństwa nastawiona jest negatywnie, chociażby z powodu przyczyn religijnych. Separacja daje małżonkom możliwość usankcjonowania stanu rozkładu pożycia bez rozwiązywania malzenstwa. Powodów, dla których zasadnym jest skorzystanie z instytucji separacji jest wiele. Oprócz przyczyn światopoglądowych czy środowiskowych, występuje oczywiście również najważniejsza z przyczyn – brak pewności małżonków, co do chęci ostatecznego rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód.
Ugoda separacyjna, inaczej ugoda w sprawie separacji, to pisemne porozumienie między małżonkami, które reguluje kwestie związane z separacją. Ugoda ta nie rozwiązuje małżeństwa, a jedynie określa warunki separacji. Jest to zatem pisemna umowa, w której małżonkowie ustalają, jak będą wyglądać ich relacji podczas trwającej między nimi separacji.
Warto zwrócić uwagę, iż zawarcie mediacyjnej ugody w przedmiocie separacji małżonków stanowi coraz częściej stosowaną alternatywę dla tradycyjnego procesu sądowego w sprawie orzeczenia separacji.
Najczęściej pojawiającym się argumentem dla wyboru takiej drogi uregulowania stanu prawnego w zakresie trwającego małżeństwa jest możliwość uniknięcia wielomiesięcznego oczekiwania na wyznaczenie przez sąd terminu pierwszej rozprawy, a następnie kolejnych miesięcy lub lat na zakończenie postępowania. Zalet regulowania stanów prawnych w procesie mediacji jest jednak o wiele więcej.
Ugoda separacyjna pozwala na zdecydowanie bardziej indywidualne i dopasowane do potrzeb małżonków ustalenia.
Ugoda separacyjna zawierana jest przed mediatorem, a następnie zatwierdzona przez sąd, co oznacza, iż zyskuje ona moc prawną wyroku sądowego.
kancelaria@lexpoland.com
Spotkania z Klientami odbywają się po wcześniejszym umówieniu.
Godziny pracy:
10-17 (pon-pt), 10-14 (sb)
Istnieje możliwość umówienia spotkania również poza godzinami pracy kancelarii.